Vadgesztenye - a mi mosódiónk!

 

Napról napra többen vagyunk szerencsére, akik keressük a megoldásokat vegyszermentes környezetünk kialakítására. Költséghatékony és abszolút környezetkímélő megoldás pl. a mosódió használata. Már minden drogériában és bioboltban kapható mosódió, amiről pár éve még nem is nagyon hallottunk. 

Jó hír, hogy nem kell Indiából hozatni, mert van magyar mosódió is: a vadgesztenye. Szaponintartalma szinte megegyezik a mosódióéval (10%), régi könyvekben lehet is olvasni róla, hogy mi mindenre használták nagyanyáink. Mostak, mosogattak, hajat mostak a főzetével....

A recepteknél leírom a mennyiségeket és az elkészítési módokat! :)

 

 

Természetes, gyógyító-szépítő kozmetikumok

 

Gyógyteák pattanások ellen

 

 

A testi egészség milyenségére utaló egyik jel a bőr állapota. A pattanások és a különféle kelések egyértelműen jelzik  a véráramban lévő méreganyagokat. Az egészséges bőr sokkal vonzóbb, mint a mesterségesen különböző krémekkel és ápolószerekkel puhává tett bőr.

Szervezetünk, vérünk gyógynövényes tisztításával a bőrünk is láthatóan szebb lesz!

A leghatásosabb tisztítóteák, érdemes egy 4 hetes kúrát végigcsinálni:

diólevél tea (természetes antibiotikum, vértisztító, vérnyomáscsökkentő, nyugtató hatású, sömörre, pikkelysömörre, kiütésekre)

csalántea (a csalán kovasav tartalma miatt 4 hét után legalább 4 hétig szüneteltessük a fogyasztását!)

petrezselyem tea (természetes vizelethajtó és kíméletes tisztító.)

zöld tea (érdemes pár héten át, de akármeddig lehet, napi 750 ml - 3 csésze - zöld teát iszogatni, hogy pótoljuk szervezetünk regenerálódást elősegítő antioxidánsait.)

szasszaparilla vagy szárcsagyökér (A szasszaparilla elősegíti a szervezet méregtelenítését és teaként időtlen idők óta használják bőrbetegségek, pl. pikkelysömör ellen is. A gyökeret 10 percen keresztül főzni, majd leszűrni!)

 

Kifejezetten bőrtisztító teakeverékek, kúraszerűen szintén:

1. 750 ml víz

    2 teáskanál szárított bojtorjángyökér

    2 teáskanál szárított pitypanggyökér

    2 teáskanál szárított lóherevirág

Lefedett fazékban forraljuk a vizet 20 percig a bojtorján- és pitypanggyökerekkel, majd vegyük le a tűzről és szórjuk bele a lóherevirág szirmait. Hagyjuk állni 10 percig, szűrjük le és a 3 csészényi adagot a nap folyamán egyenletesen elosztva iszogassuk meg.

 

2. 750 ml víz

    1-1 teáskanál nyírfalevél, hibiszkuszvirág, pitypang, csalán, citromfű, borsmenta

Forraljuk fel a vizet és forrázzuk le vele a keveréket. Hagyjuk állni 15 percig, majd szűrjük le. Szintén napi adag!

 

3. 875 ml víz

    1-1 teáskanál bojtorjángyökér, pitypanggyökér, édesgyökér, csalán, borsmenta, vörös lóhere

Lefedett fazékban forraljuk a vizet a bojtorjángyökérrel és az édesgyökérrel 15 percig. Vegyük le a tűzről és adjuk hozzá a többi gyógynövényt, hagyjuk állni 15 percig, majd szűrjük le. Legalább 3 héten át kúraszerűen iszogassuk!

 

 

Kókuszolaj :))))

 
Tegnap délután kókuszolajat készítettem itthon. A világ legjobb sminklemosója és egyébként is, sok minden másra jó!
Tervezem ezt is videón megmutatni, hogy akinek kedve van hozzá és van otthon egy zacskó jó minőségű (tiszta, kezeletlen!) kókuszreszeléke, tudjon készíteni belőle.
 
A kókuszolaj a haj és a szaruhártya legjobb természetes tápanyaga. Elősegíti a haj egészséges növekedését és gyönyörű fényt ad neki - nézzük csak meg a filippínókat, akik rendszeresen kókuszt használnak!
Ha rendszeresen masszírozod a fejbőröd kókuszolajjal, az megelőzi a korpát és szabályozza a fejbőr zsírháztartását. Fejtetű ellen is hatásos! Kiváló hajkondicionáló, és segít rendbe hozni a károsodott hajat.
A bőrön alkalmazva csökkenti a ráncokat, táplálja és feszesíti a bőrt. 
Stresszoldó: a kókuszolaj nyugtató hatású, ha a halántékunkat bedörzsöljük vele, segít fáradtság és idegesség esetén is.
 
A kókuszzsír belsőleg alkalmazva is számtalan jó dolgot művel velünk:
Annak ellenére, hogy több mint 90%-ban telített zsírsavakból áll, a kókuszolaj vagy kókuszzsír az egyik legegészségesebb zsiradékunk. Ráadásul a szűrt kókuszolajnak nincs is kókuszíze, csak intenzívebbé teszi az étel ízeit. Az egészségre gyakorolt jótékony hatásai között vannak a fogyás, a bőr és a haj szépítése, a veseproblémák, a szívbetegségek és a magas vérnyomás megelőzése és kezelése, a rákos betegségek megelőzése, a csontok erősítése, a fogak védelme, az immunrendszer erősítése, az inzulinrezisztancia kezelése, és a lista ennél még sokkal hosszabb...
 
Antioxidáns hatása segít megakadályozni az idő előtti öregedést és megelőzni a betegségeket.
Szívbetegség: a kókuszolajban található laurinsav a szív- és érrendszeri problémákra rendkívül hatásos! Csökkenti a rossz koleszterin mennyiségét a vérben, míg a jó koleszterint növeli. Hozzájárul az érfalak rugalmasságának megőrzéséhez. Nem avasodik és hő hatására nem bomlik, elkerülhetjük a szív- és érrendszer egyik legnagyobb ellenségét, a transz-zsírokat.
 
Fogyás: olyan zsírsavakat tartalmaz, amik segítenek a súlyvesztésben. Könnyen emészthető és segíti a pajzsmirigy és az enzimek megfelelő működését. Ráadásul javítja az anyagcserét és segít több energiát felhasználni. 
 
Immunrendszer: a teljes immunrendszerre is nagyon jó hatással van, gombaölő, baktériumölő és vírusölő tulajdonságokkal rendelkezik. Ha a fertőzött területet kókuszolajjal bekenjük, bevonja egy olyan réteggel, ami ellenáll minden külső behatolónak és segíti a szövet megújulását is.
Influenzás és fertőzéses időszakokban is különösen hasznos szűz kókuszolajat fogyasztani, de a fekély, a húgyúti betegségek, a nőgyógyászati problémák és a gombás betegségek esetén is nagyon hatásos.
 
Napi 1 teáskanál szűz kókuszolaj bevitele és a sütés-főzéshez használt finomított étolaj vagy disznózsír kókuszzsírra cserélése sok-sok betegség gyógyítója-megelőzője lehet! Igazán nem nagy áldozat ez az egészségünkért, főleg úgy, hogy fillérekből előállíthatjuk mi magunk is otthon! :)
 
 

 

Inhalálás gyógynövényekkel

 



Régen rendszeresen alkalmazták, velünk is csinálta a nagymamánk, ha meg voltunk fázva. 
Egy nagy edényben vizet forralt, belerakott gyógynövényeket, kicsit hagyta állni és egy pléd alatt bedugott minket a gyógyító gőzbe. Pár perces gőzölés után érezhetően jobban lesz az ember, ezt tapasztalatból tudom. Addig érdemes a pléd alatt maradni, amíg van gőz, utána pedig fontos, hogy melegben legyünk, tehát leginkább este, lefekvés előtt végezzük ezt a kúrát!
Heti rendszerességgel érdemes ezt csinálni, kamillával megfázáskor, kakukkfűvel köhögésre...stb.
Az arcbőrünk is egyre szebb lesz a gyógynövények hatóanyagaitól.

Zsíros bőrre pl.
2,5 liter vízhez számítva 2 evőkanál szárított rozmaring, 
2 evőkanál szárított levendula
2 evőkanál szárított cickafark
1 evőkanál szárított borsmenta gőze együtt csodákat tesz, főleg hosszú távon.

Erre a bőrtípusra hatásos még a petrezselyem-borsmenta-szeletelt citrom gőzkombináció is.

Száraz bőrre:
kamilla, rózsaszirom, bodzavirág, nadálytőlevél együttese szépít látványosan.

Normál bőrre:
körömvirág, kamilla, rózsaszirom, levendula

Gőzölés után érdemes meleg vízzel lemosni az arcunkat és hidratálókrémmel bekenni.

 

 

Gyógynövényes hajöblítő otthon, egyszerűen! :)

 
A gyógyfüves hajöblítő kimossa a sampon maradékát, helyreállítja a fejbőr pH-egyensúlyát, visszaadja a haj természetes fényét. A fejbőr-öblítők enyhítik a vegyszeres hajápolás okozta gyulladást.
 
Gyógyfüves, ecetes hajöblítő:
 
1 evőkanál szárított levendula
1 evőkanál szárított kamilla
1 evőkanál szárított rozmaring
250 ml almaborecet
 
Jól zárható üvegben két héten át áztassuk a gyógynövényeket az almaborecetben. Szűrjük le, tegyük át egy másik üvegbe. 250 ml vízhez adjunk 1 evőkanálnyit és hajmosás után az utolsó öblítésnél alkalmazzuk.
Az almaborecet kiöblíti a samponok és a hajformázó termékek káros, hajat fakító maradványait. A levendula, kamilla és rozmaring minden hajtípusra jó.
 

 

Rózsavíz és egyéb hidrolátumok készítése


 

Tegnap felvettük Gábor fiammal az első videót, amiben az otthon elkészíthető arctisztító hidrolátumok készítését mutatom be - rózsavíz arctisztítót készítek. :)
Gábor fel fogja tölteni a YouTube-ra majd, akit érdekel, meg tudja nézni, a linket kirakom ide és  a Facebook-ra is.
Bár a hidrolátumokat speciális lepárló készülékkel illik csinálni hivatalosan, azért egy kis leleményességgel otthoni edényeinkkel is megoldhatjuk - ezt láthatjátok a videón majd.
A rózsavíz szinte minden bőrtípusra jó választás, de ugyanezzel a módszerrel különböző gyógynövény-hidrolátumokat is készíthetünk.
A teljesség igénye nélkül én most felsorolom, hogy milyen gyógynövények melyik bőrtípust teszik széppé, egészségessé:
 
Tiniknek: citromfű, fűzfa, kakukkfű, rózsa
 
Normál bőrre: kamilla, hársfavirág, rózsaszirom és levél, bodzavirág, körömvirág szirom, muskátli
 
Érzékeny bőrre: rózsa, kamilla, feketenadálytő levél, narancsvirág
 
Száraz, húzódó bőrre: kamilla, édeskömény, bodzavirág, narancsvirág, rózsa, ibolya, feketenadálytő levél, mályva, hársfavirág, körömvirág szirom
 
Zsíros bőrre: csalán, kakukkfű, cickafark, zsálya, menta, levendula, rozmaring, petrezselyem, feketenadálytő levél, boróka
 
Érett bőrre: kamilla, jázmin, körömvirág szirom, liliom, pálmarózsa, narancsvirág, rózsa, levendula
 
Érdemes megcsinálni a Bőrtesztet, mert ott kiderül, milyen a bőrünk és mivel tudjuk segíteni az egészséges működését. :)
 
 
 
Mire jó a banánhéj - többek között? :)
 



Ha ki van száradva a kezed és éppen banánt eszel, ne dobd el addig a héját, amíg jól át nem dörzsölted az egész kezed vele!
A banán sok hasznos ásványi anyagon túl A vitamint, 6 féle 
B vitamint és C vitamint is tartalmaz - ezek nagyon jó hatással vannak a bőrünkre!

Pakolást is készíthetsz a gyümölcsből:
Fél banán, 1 teáskanál méz, 1 evőkanál natúr joghurt összekeverve. Kézre is, sőt arcra is jó pakolás. 20 percig hagyd hatni! 
A kezedre húzhatsz egy eldobható kesztyűt is, mert ha melegben tartod, még jobb a hatás.

Finom, puha lesz tőle a kezed és az apróbb sérülések is eltűnnek, a szakadozott körömágy is látványosan regenerálódik tőle!